Після ситної їжі часто хочеться тільки лягти і заснути, хоча начебто їжа повинна зарядити нас енергією і надати сил. Є багато причин, чому ми можемо заснути після їжі. Найбільш логічна полягає в зміні кровообігу: оскільки після прийому їжі, кров активно надходить до шлунку і кишечнику, а її приплив до мозку зменшується. Через це мозок отримує менше кисню та поживних речовин, що викликає відчуття втоми і бажання відпочити. Цей стан також спостерігається у тварин. Проте є індивідуальні причини втоми після вживання їжі, особливо калорійної.
Основні причини сонливості після їжі:
- Надлишок вуглеводів у раціоні. Вуглеводи перетворюються на глюкозу, яка пригнічує орексин – гормон гіпоталамуса, що відповідає за бадьорість. Продукти, які викликають запалення, також пригнічують орексин.
- Кето-дієта. Багато пацієнтів на кето-дієті відзначають неймовірну бадьорість. Це пояснюється тим, що кето-дієта є низьковуглеводним та протизапальним раціоном.
- Підвищення інсуліну під час прийому їжі. Інсулін відповідає за транспорт амінокислот валіну, лейцину та ізолейцину до м’язів, але не зачіпає триптофан. В результаті, триптофан накопичується в крові, що призводить до підвищення рівня серотоніну і мелатоніну, викликаючи сонливість.
- Інсулінорезистентність (ІР) та лептинова резистентність (ЛР). Люди з інсулінорезистентністю, лептиновою резистентністю або зайвою вагою зазвичай менш енергійні.
- Низький рівень АТФ. АТФ – основна енергетична одиниця організму, яка виробляється в мітохондріях. Їжа і спосіб життя, що негативно впливають на мітохондрії, позбавляють нас енергії.
- Зміна кровообігу під час їжі. Під час їжі розширюються судини органів травлення, і кров зосереджується там, а не в мозку, що зменшує надходження кисню та поживних речовин до мозку.
- Гормон холецистокінін. Під час їжі кишечник продукує цей гормон, який блокує норадреналін та орексин – речовини, що відповідають за бадьорість.
- Активізація парасимпатичної нервової системи. Парасимпатична нервова система активується під час прийому їжі, відповідаючи за відпочинок та травлення. Вона активується, коли ми не в стані стресу, тому важливо їсти в спокійному стані.
Яких заходів слід вжити, щоб після їжі не хилило спати?
- Зменшити кількість цукрів і вуглеводів в раціоні.
- Мінімізація продуктів, що викликають запалення (трансжири, глютен, омега-6 олії)
- Включення в раціон протизапальних продуктів і препаратів олія чорного кмину, омега-3, віт Д, куркумін.
- Усунення ІР та ЛР.
- Дбайте про здоров’я ваших мітохондрій( призначається індивідуально з урахуванням особливостей організму).
Особисто для мене важливий безглютен раціон.
Як у вас? Після їжі хочеться поспати чи ні?

