Dr. Vitality » Чому після їжі хочеться спати?
Чому хочеться спати після їжі

Чому після їжі хочеться спати?

Після ситної їжі часто хочеться тільки лягти і заснути, хоча начебто їжа повинна зарядити нас енергією і надати сил. Є багато причин, чому ми можемо заснути після їжі. Найбільш логічна полягає в зміні кровообігу: оскільки після прийому їжі, кров активно надходить до шлунку і кишечнику, а її приплив до мозку зменшується. Через це мозок отримує менше кисню та поживних речовин, що викликає відчуття втоми і бажання відпочити. Цей стан також спостерігається у тварин. Проте є індивідуальні причини втоми після вживання їжі, особливо калорійної.

Основні причини сонливості після їжі:

  1. Надлишок вуглеводів у раціоні. Вуглеводи перетворюються на глюкозу, яка пригнічує орексин – гормон гіпоталамуса, що відповідає за бадьорість. Продукти, які викликають запалення, також пригнічують орексин.
  2. Кето-дієта. Багато пацієнтів на кето-дієті відзначають неймовірну бадьорість. Це пояснюється тим, що кето-дієта є низьковуглеводним та протизапальним раціоном.
  3. Підвищення інсуліну під час прийому їжі. Інсулін відповідає за транспорт амінокислот валіну, лейцину та ізолейцину до м’язів, але не зачіпає триптофан. В результаті, триптофан накопичується в крові, що призводить до підвищення рівня серотоніну і мелатоніну, викликаючи сонливість.
  4. Інсулінорезистентність (ІР) та лептинова резистентність (ЛР). Люди з інсулінорезистентністю, лептиновою резистентністю або зайвою вагою зазвичай менш енергійні.
  5. Низький рівень АТФ. АТФ – основна енергетична одиниця організму, яка виробляється в мітохондріях. Їжа і спосіб життя, що негативно впливають на мітохондрії, позбавляють нас енергії.
  6. Зміна кровообігу під час їжі. Під час їжі розширюються судини органів травлення, і кров зосереджується там, а не в мозку, що зменшує надходження кисню та поживних речовин до мозку.
  7. Гормон холецистокінін. Під час їжі кишечник продукує цей гормон, який блокує норадреналін та орексин – речовини, що відповідають за бадьорість.
  8. Активізація парасимпатичної нервової системи. Парасимпатична нервова система активується під час прийому їжі, відповідаючи за відпочинок та травлення. Вона активується, коли ми не в стані стресу, тому важливо їсти в спокійному стані. 

Яких заходів слід вжити, щоб після їжі не хилило спати?

  • Зменшити кількість цукрів і вуглеводів в раціоні. 
  • Мінімізація продуктів, що викликають запалення (трансжири, глютен, омега-6 олії)
  • Включення в раціон протизапальних продуктів і препаратів олія чорного кмину, омега-3, віт Д, куркумін.
  • Усунення ІР та ЛР.
  • Дбайте про здоров’я ваших мітохондрій( призначається індивідуально з урахуванням особливостей організму). 

Особисто для мене важливий безглютен раціон. 

Як у вас? Після їжі хочеться поспати чи ні?

Кошик
Прокрутити вгору